Skip to content ↓
Chesswood Junior School

Chesswood Junior School

School Day and Timetables

School Day and Timings

Gates Open

School Day Start

End Of Day

8:35 a.m.

8:50 a.m.

3:15 p.m.

* Breakfast Club Arrival Between 7:30 a.m. 8:00 a.m. - Booking Required

* Additional Support 8:00 a.m. e.g. Year Leader Interventions. Invite Only 

Arrival between 8:51 and 9:20 a.m. Late before registration closed will be recorded

Arrival after 9:20 a.m. will be recorded as Late after registration closed 

* Extra Curricular Clubs 4:15 p.m. unless stated otherwise

* After School Care 4:30 p.m.; 5:00 p.m.; 6:00 p.m.

The school year consists of 195 days. There are 5 In-Service Training Days (INSET). Children therefore attend school for 190 days per year or 380 sessions (a session is a morning or an afternoon). The use of time is carefully planned so schools leaders know precisely how much time is available and when it is available i.e. there are large movements in school holidays that affect the time available in specific terms. In working in this way we can be confident that the curriculum is planned in line with the time available and can be delivered successfully.

Current Academic Year

Morning

Year

Pre-school

07:30-08:30

Pre-school

08:00-08:45

Arrival & Entry

Start of school

08:50-09:00

Lessons

 

Break

 

Lessons

 

3

Breakfast Club

Year Leader Interventions

Arrive 8:30 – 8:45

Class Entry 8:45-8:50

Registration

 Starter Boards

09:00-11:00

11:00 - 11:15

11:15 – 12:15

4

09:00-11:00

11:00 - 11:15

11:15 – 12:15

5

09:00-11:00 11:00 - 11:15 11:15 – 12:15

6

09:00-11:00

11:00 - 11:15

11:15 – 12:15

Afternoon

Year

Lunch

 

Lessons

13:15 – 15:15

After School

15:15 – 16:15

After School

3

General

12:15 – 13:15

 

Lunch Clubs

12:45 – 13:15

Year Assemblies (30 mins): Monday

Lower School Assemblies Wednesday 2x30 mins

  • Extra Curricular Clubs
  • Year Leader Interventions
  • After School Care Club

16:15 – 18:00

After School Care Club

4

Year Assemblies (30 mins): Thursday

Lower School Assemblies Wednesday 2x30 mins

5

Year Assemblies (30 mins): Tuesday

Upper School Assemblies Wednesday 2x30 mins

6

Year Assemblies (30 mins): Friday

Upper School Assemblies Wednesday 2x30 mins

PE - 2022-23

 

Lesson 1

09:00-10:00

Lesson 2

10:00-11:00

 

Lesson 3

11:15 – 12:15

12:15 – 13:15

Lesson 4

13:15 – 14:15

Lesson 5

14:15 – 15:15

M

3PB + 3DH

3CH + 3HC

B

6AH

L

PPA: 4CR + 4MP & 4LH

PPA: 4LB + 4EV

T

 

 

R

 

U

PPA: 3HC + 3CH

PPA: 3PB + 3DH 

W

 

 

E

6SJ

N

6NB + 6NS

6PO + 6RW

T

4MP

4LB + 4LH

A

4CR + 4EV

C

PPA: 5AL + 5ML & 5JS

PPA: 5CL + 5HM

F

5ML

5JS + 5AL

K

5CL + 5HM

H

PPA: 6NB + 6NS + 6SJ

PPA: 6AH + 6PO + 6RW

Music

 

Lesson 1

09:00-10:00

Lesson 2

10:00-11:00

 

Lesson 3

11:15 – 12:15

12:15 – 13:15

Lesson 4

13:15 – 14:15

Lesson 5

14:15 – 15:15

M

 

6NB

B

6PO

L

4DG

4MP

T

5CL

5HH

R

5EM

U

5AL

4MH

W

3PB

3DH

E

3TH

N

3LB

School Assemblies

T

3HG

3KM

A

4CR

C

4MC

5ML

F

6RW

6EW

K

6SJ + 6AH

H

6NS

 

Computing

 

Lesson 1

09:00-10:00

Lesson 2

10:00-11:00

 

Lesson 3

11:15 – 12:15

12:15 – 13:15

Lesson 4

13:15 – 14:15

Lesson 5

14:15 – 15:15

M

 

4CR

B

6NS

L

6SJ

6EW

T

3DH

6AH

R

6PO

U

6RW

6NB

W

4MC

4MP

E

4DG

N

4MH

School Assemblies

T

5AL

5ML

A

5EM

C

5HH

5CL

F

3LB

3HG

K

3KM

H

3TH

3PB

PPA afternoons

 

Monday – Year 5

Tuesday – Year 3

Thursday – Year 6

Friday – Year 4

 

13:15-14:15

14:15-15:15

13:15-14:15

14:15-15:15

13:15-14:15

14:15-15:15

13:15-14:15

14:15-15:15

Mr Tim Quick &

Ms Paula Jakobsen

5AL

5EM

3HG

3PB

6PO

6NB

4MP

4MC

5ML

5HH

3TH

3DH

6SJ

6EW

4MH

4CR

5CL

 

3KM

3LB

6NS

6RW

4DG

 

Mr Cormac Verner

 

 

 

 

6AH

6AH

 

 

Miss Sarah Cooper

 

5ML

3PB

3HG

6NB

6SJ

 

4DG

Mr Graham Powell

5HH

5CL

3DH

3TH

6EW

6NS

4CR

4MP

Mrs Sofiya Lulham

5EM

5AL

3LB

3KM

6RW

6PO

4MC

4MH

Newly Qualified Teachers (NQTs)/ Early Career Teachers ECTs)

Cover

Monday am

Tuesday am

Thursday am

Friday am

Mr Graham Powell

Miss Catherine Laybourn (5CL)

Miss Tia Ham (3TH)

Miss Natasha Spence (6NS)

Miss Megan Phillips (4MP)